Початок переговорів з ЄС: Починайте виконувати!

Початок переговорів про вступ до ЄС – це не подарунок для влади і не приз глядацьких симпатій.

Це – визнання героїчної боротьби української Армії за підтримки Народу. Але це також – певне, остання сходинка, на яку пускають авансом. Далі – дуже складна і заплутана дорога.

Україні треба буде провести переговори по 36 розділах – від верховенства права до науки, і від сільського господарства до рибальства.

Всі ці переговори розпочинаються у різний час, на різних умовах, і переплетені між собою.

Ба більше, віднині кожен крок буде оцінюватись максимально прискіпливо.

Перший, базовий рівень, «без-якого-ніяк» – ціннісний. Демократія, верховенство права, боротьба з корупцією. Тут практично все залежить від України. Більше того – всі три основні інституції ЄС, Єврорада, Єврокомісія, Європарламент – чітко і на письмі виклали, чого чекають від України.

Президентському офісу це читання не сподобається. Бо там – плюралізм і права опозиції. Повернення до цифрового ефіру незалежних каналів. Припинення перепон для відряджень парламентарів, місцевих депутатів, експертів.

Усе це доведеться виконати – інакше питання поступу «зависне». На наступні рівні допускаються лише ті, хто виконав умови ціннісного.

Далі – більше. Переговори по «галузевих» книгах – економічні – дуже залежать від якості переговорників. Поляки та інші наші сусіди використовували всі можливості політиків і громадянського суспільства. Більше того, окремо готували тисячі фахівців, щоб провести такі переговори успішно.

Це – виклик спроможності України як держави, і тест на адекватність української влади.

Зрештою, рішення про вступ України до ЄС прийматимуть країни – нинішні члени Союзу. Відповідно до своїх внутрішніх політичних процесів і порядків денних.

Тут – вищий пілотаж у переконанні еліт тих країн. У 2014-2017 роках Україна проходила подібний процес - ратифікації всіма членами ЄС Угоди про асоціацію. Це вимагало найвищої майстерності. Результат Порошенком і його командою був досягнутий.

Зеленському і його команді нині випадає вибір. Найпевніше, вони зроблять як завжди. Намагатимуться усе робити самі, імітуватимуть, закочуватимуть істерики, звинувачуватимуть в усьому партнерів. Але це вже так не працює. Кожна подібна витівка відсуватиме європейську перспективу.

А вона оплачена кровʼю. Спроби це проігнорувати коштуватимуть надто дорого.

Запущено відлік європейського годинника. І, щоб виконати наказ мільйонів українців, владі доведеться змінюватись. Так що відкривайте Acquis communautaire, Правила Спільноти, і починайте виконувати.

Від цього залежить доля країни – але й ваша також


Опублікував: Ростислав Павленко

Інші публікації автора

"А що б ви зробили?…" Шлях до НАТО

п’ятниця, 25 жовтень 2024, 8:36

Риторика влади помітно відійшла від «до НАТО нас не запрошують», «Байден, де НАТО» і «війна почалась, тому що ми внесли НАТО в Конституцію». Нині вступ до НАТО проголошується президентом Зеленським пунктом номер один «Плану». Але західні медіа (з посил...

"А ви що, не повтікали?": Перші дні вторгнення. Про втіків і невтіків

субота, 19 жовтень 2024, 18:28

«А ви що, не повтікали?» – така реакція бійця ТРО на моє посвідчення на блок-посту в центрі Києва десь 27-28 лютого 2022 року є для мене досі одним із символів часу. Я тоді поспішав, як і кожного дня, в офіс на Лаврський – який став місцем дислокації 2...